Olejovanie vlasov. To je slogan, ktorý sa stal virálnym rýchlejšie ako akékoľvek iné novinky týkajúce sa starostlivosti o vlasy.
Olejovanie vlasov je známe už celé veky a praktizuje sa dodnes vo všetkých ázijských krajinách. Len nedávno však obyvatelia iných častí sveta začali oceňovať úžasné vlastnosti olejov a úžasné výsledky ošetrenia. Prírodné oleje si podmanili celý internet a srdcia mnohých žien, ktoré museli roky bojovať s problémami s vlasmi a pokožkou hlavy. Každú chvíľu sa stretávate s novšími olejmi exotických mien a pôvodov. Avšak skôr, ako sa dostanete k jednému z nich, musíte sa naučiť veľmi jednoduchú metódu, aby ste zistili, či bude vhodný pre váš typ vlasov.
Oleje sa navzájom líšia, pokiaľ ide o obsah esenciálnych mastných kyselín a častíc, z ktorých sú vyrobené. Konkrétna veľkosť molekúl zodpovedá špecifickému typu vlasov. Klasifikácia vlasov, ktorá určuje rozsah ich poškodenia, sa označuje ako pórovitosť vlasov.
Okrem toho, pórovitosť vlasov opisuje, ako výrazne sa kožičky oddeľujú od kutikuly a jej stav. Silnejšie priľnuté kožičky sú znakom zdravších vlasov. Prekrývajúce sa kožičky (nízka pórovitosť) sú bariérou, ktorá zabraňuje prenikaniu toxických látok dovnútra. Bohužiaľ, starostlivosť o takýto typ vlasov je taktiež problematická, pretože príliš veľké častice vlasových prípravkov nie sú schopné dostať sa dovnútra a regenerovať vnútorné časti vlasov. Neadekvátne zladený vlasový olej teda neprinesie uspokojivé výsledky a môže spôsobiť viac škody ako úžitku. To znamená, že vlasy s nízkou pórovitosťou by mali byť ošetrené olejom, ktorý je tvorený z drobných častíc, ktoré budú schopné preniknúť cez zatvorené kožičky.
Príkladom vlasov s nízkou pórovitosťou by sme chceli vysvetliť, prečo je výber vhodného oleja kľúčom k úspechu liečby vlasov olejom. Existuje ešte jeden problém, ktorý treba vyriešiť:
AKO URČIŤ PÓROVITOSŤ VLASOV?
Môže to byť vykonané profesionálne – trichológom, alebo si budete musieť urobiť test sami v pohodlí svojho domova.
Ak si ho chcete spraviť doma, budete musieť dať do pohára alebo misky s vodou prameň vlasov, čistý, bez akejkoľvek kozmetiky. Uistite sa, že voda, ktorú používate, nie je príliš studená (bude utesňovať kožičky) ani príliš horúca (roztiahne kožičky), inak výsledky testu nebudú spoľahlivé.
Nechajte vlasy plávať vo vode asi 10 – 15 minút. Po uplynutí tejto doby skontrolujte, ako sa správajú. Čím hlbšie vlasy klesajú, tým vyššia je ich pórovitosť.
Preto, ak vaše vlasy ….
… plávajú na povrchu – indikuje to nízku pórovitosť. Vaše vlasy sú skôr zdravé, ale ťažko sa stylujú. Vyskúšajte nasledujúce oleje s väčšinou nasýtených mastných kyselín: kokos, babassu, palmový, monoi a bambucké maslo.
… potopené v polovici pohára – máte strednú pórovitosť. V tomto prípade je najlepšie použiť oleje s obsahom omega-7 a omega-9 mononenasýtených mastných kyselín, ako je makadamový olej, mandľový olej, sezamový olej, avokádový olej, arganový olej, archidový olej).
… potopené na dno – vaše vlasy sú vysoko pórovité. Ošetrenie vlasov olejom sa vykonávajte olejmi obsahujúcimi omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Patrí medzi ne: olej z hroznových jadier, slnečnicový olej, olej z čiernych semien.
Akonáhle spoznáte typ vlasovej pórovitosti a prispôsobíte si k nim vhodný olej, stojí za to si vybrať metódu, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám.
Najlepšie a najefektívnejšie metódy olejovania vlasov zahŕňajú:
1. Olejovanie suchých vlasov – aplikujte olej na pokožku hlavy a vlasy a nechajte pôsobiť minimálne 30 minút (najlepšie výsledky dosiahnete pri ponechaní cez noc). Zakryte si hlavu plastovou čiapkou a zabalte si ju do vyhriateho uteráka. Takto budú mať častice ľahší prístup ku korienkom. Po uplynutí požadovanej doby použite jemný šampón a všetko zmyte.
Olejovanie suchých vlasov možno taktiež urobiť po šampónovaní a vysušení vlasov – vtedy vaše vlasy absorbujú olej úplne. Tentoraz sa vyhnite pokožke.
2. Olejovanie mokrých vlasov – olej sa aplikuje na vlhké vlasy. Je to účinná metóda, pretože voda zdvíha kožičky, čo uľahčuje molekule preniknúť dovnútra. Môžete navlhčiť vlasy hmlou alebo použiť bylinné infúzie a potom aplikovať oleje. Nezabudnite na pokožku hlavy.
Takéto olejovanie vlasov sa môže uskutočniť po umytí vlasov, avšak pri tomto type starostlivosti si ho neaplikujte na pokožku hlavy, len na vlasy vysušené uterákom (začínajúc od strednej dĺžky smerom dole).
3. Olejovanie s kondicionérom – ak chcete vylepšiť účinky vášho kondicionéra, stačí k nemu pridať niekoľko kvapiek oleja. Použite ho ako obvykle.
Každá z vyššie opísaných metód je účinná, musíte však pamätať na to, že ak chcete vykonať dôkladné ošetrenie, musíte aspoň raz týždenne dovoliť oleju, aby sa postaral o pokožku vašej hlavy.
Plán na úspech – olejovanie vlasov krok za krokom
Ak máte záujem o tému zdravie vlasov a kondicionovanie, mali by ste vedieť, že …
… predovšetkým šampón ani kondicionér nie sú schopné regenerovať a chrániť vaše vlasy pred poškodením, ale len vlasový olej má takú moc.
… po druhé, olejovanie vlasov by malo zostať vo vašej starostlivosti o vlasy natrvalo, čím sa stane prirodzenou, triviálnou a bežnou aktivitou, ako je umývanie vlasov.
Aby ste hladko olejovali svoje vlasy a aby vám to prinieslo čo najlepšie výsledky, je dobré postupovať podľa konkrétneho plánu. Nasledujúci harmonogram zlepší váš rituál a urobí olejovanie radostným a zábavným rituálom, ktorý sa nielen postará o vaše vlasy, ale umožní aj relaxáciu a regeneráciu po náročnom dni.
Olejovanie vlasov – krok za krokom
Pripravte si:
- prírodný olej
- uterák
- fľaša s rozprašovačom
- bylinková infúzia (žihľava, praslička)
- prevarená, teplá, ale nie horúca voda
- sprchovacia čiapka
- voliteľné: malý tanier, alebo miska
- voliteľné: kefa (môže byť tá, ktorú používate na ošetrenie farbou) alebo čistú kefku na zuby
1. Zakryte si ramená uterákom, aby ste si nezafarbili oblečenie. Do fľaše nalejeme prevarenú teplú vodu, alebo bylinnú infúziu. Vlasy a vlasovú pokožku posprejujte. Týmto spôsobom zjemníte vlasy a zdvihnete kožičky. Vlasy budú prístupnejšie na účinky olejov. Toto spracovanie uľahčuje absorpciu vzácnych zložiek obsiahnutých v olejoch.
2. Prečešte si vlasy, aby ste uľahčili aplikáciu oleja. Teraz prichádza čas na olejovanie. Ak váš vlasový olej nie je vybavený pipetou, jednoducho si ho vylejte trochu na tanier alebo do misky. Rozdeľte si vlasy a pokryte každú časť rovnomerne olejom. Pomocou kefy alebo kefky na zuby to urobte tak, ako keby ste si farbili korienky vlasov. Samozrejme, môžete to urobiť aj končekami prstov. Jemne a rovnomerne si pokryte hlavu olejom, nezabudnite, aby ste ho nepoužili príliš. Potom olej preťaží vaše vlasy. Olej rozložte aj na vlasy. Na jedno ošetrenie postačí 5 ml produktu.
3. Jemne masírujte pokožku hlavy, aby ste zlepšili krvný obeh a uľahčili prenikanie oleja do korienkov. Zakryte si celú hlavu s sprchacou čiapkou (olejom sa páči teplo, robí totiž textúru vlasov náchylnejšou k vpusteniu olejov do vnútra prameňov). Môžete si taktiež dať uterák na čiapku, aby vaše vlasy (a olej) boli ešte teplejšie.
4. Teraz je čas na najpríjemnejšiu fázu. Nechajte si olej na vlasoch minimálne po dobu jednej hodiny. Čím dlhšie ho máte, tým lepšie budú vaše výsledky. Počas tejto doby si pozrite dobrý film alebo televízny seriál, prečítajte si knihu, zavolajte niekomu, s kým ste dlho nehovorili, dajte si masku na tvár, namaľujte si nechty … jednoducho využite tento čas pre seba.
5. Po hodine (alebo niekoľkých – v závislosti od toho, koľko času sa môžete venovať olejovaniu vlasov) si všetko umyte. Uistite sa, že používate jemný šampón bez parabénu. Môže to byť napríklad detský šampón.
Takéto ošetrenie vlasovým olejom, ktoré sa vykonáva pravidelne (aspoň dvakrát týždenne), ochráni vaše vlasy pred poškodením, vyživuje a revitalizuje pramene. Vaše vlasy získajú vitalitu a pružnosť a na dotyk sa stanú hodvábnymi.
To je všetko.
Bavte sa olejovaním vlasov!